1

HER GÜN MUTLAKA YENECEKLER

1 Adet en küçük boy haşlanmış yumurta
Yumurta, tabiatın bize ambalajında hediye ettiği, içine hiçbir katkı maddesi konulamayan ve başka türlü de temin edemeyeceğimiz 12 mineral, 11 vitamini içeren tek yiyecektir. Yıllarca kolesterol bombası olarak isimlendirilen yumurta bir yumurta paketleme firmasında çalışan 65 denek üzerinde yapılan araştırmada, günde bir yumurta yemenin, kötü kolesterol seviyesini yükseltmediğini, iyi huylu kolesterol seviyesini yükselttiğini, damar sertliği risk faktörlerini ise hiç etkilemediğini göstermiştir. Çalışmanın devamında ise günde iki yumurtanın deneklerde olumsuz ölçümler oluşturmuş ve dolayısıyla sağlıklı yaşam için ikinci yumurtanın tüketilmesinin uygun olmadığı sonucu çıkmıştır. Yumurtanın besin değerinin kaybolmaması için pişirme şekline çok önem vermek gerekir. Yumurtanın besin değerini korumak için makul sürede haşlama veya buharda pişirilmesini tercih etmeliyiz.

http://www.hastane.com.tr/saglik/gunde-1-yumurta-yemenin-faydalarina-inanamayacaksiniz.html

Tam tahıllı ekmek 130gr (boyutuna göre 2 veya 3 dilim) veya kahvaltılık tam tahıllı gevreklerden 100-150gr
Yenmesi tavsiye edilmeyen üç beyaz olan un, şeker ve tuz gerçekten üç zehirdir. Ancak burada sözü edilen un tam un değil beyaz undur. Tam Un, buğday ve benzeri mahsullerin özü ve kabuğu ayrıştırılmadan öğütülerek hazırlanan undur. Raf ömrü uzun olduğundan ve genel talep beyaz un ağırlıklı olmasından ötürü yıllardır beyaz un, kötü etkileri biliniyor olmasına rağmen, üretilir ve sofralarımızda duyarsızca tüketilir.

Yapılan son bilimsel araştırmalar karbonhidratın kilo almayla ilişkisi bulunmadığını kanıtlıyor. Gerçekten tam un ölçülü tüketildiği müddetçe kilo aldırmaz. Aksine gıdalarımızın çoğunu karbonhidrattan almamız gerektiği göz önüne alındığında ekmek vazgeçilmez besinimizdir. Norveç’te 122 obez kadınla yapılan bir araştırmada iki gruba ayrılan ve bir gruba ekmekli, diğerine ekmeksiz diyet yaptırılan kadınlardan, ekmek yiyenlerin daha fazla kilo verdiği görülmüştür.

Lif oranı yüksek tam un kilo vermek veya kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin her gün yemesi gereken önemli bir gıdadır. Tam ekmek sağlıktır, enerjidir ve hastalıklara karşı koruyucudur.


http://www.gidahareketi.org/Tam-Ekmek-Aklandi-597-yazisi.aspx

Kavrulmamış ve tuzlanmamış; fındık - ceviz - badem - antepfıstığı vb... 100gr
Düzenli fındık/fıstık/badem/ceviz vb. kabuklu yemişleri tüketenlerde kalp krizi riskinin %35 azaldığı tespit edilmiştir. Bu yemişler sebze, salata ve meyve gibi gıdalarla tüketildiğinde de, içeriklerindeki faydalı yağlardan dolayı, yiyeceklerdeki mineral ve vitaminlerin vücuda emilimini sağlarlar.

Faydalı olabilmesi için bu yemişlerin mutlaka kavrulmamış ve tuzlanmamış olması gerekir. Bilinenin aksine bu yemişler, ölçülü yendiği müddetçe, kilo aldırmaz. Sindirim sistemi bu lif dolu yemişlerin 3’te 2’sini dışkı ile beraber dışarı atar.

http://www.livestrong.com/article/411381-what-are-the-health-benefits-of-eating-nuts-seeds/#ixzz2TdlQzac2

Kuru incir - kuru kayısı - kuru üzüm - hurma - yaban mersini, vb... 100gr
Kuru meyve tüketimi (kuru incir/kuru kayısı/yaban mersini vb.) bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine, vücut fonksiyonlarının iyileşmesine, ülser ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerinin korunmasına büyük katkı sağlayan birçok mineral ve vitaminler içermektedir.

İçeriklerindeki çözülen ve çözülmeyen liflerden ötürü yediğiniz kuru meyveler açlığınızı bastırır ve midenizde uzun müddet tokluk hissi verir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkı sağlarlar.

Kuru meyveler yaş meyvelere nispeten daha fazla kalori içerdiğinden tüketirken ölçüyü abartmamak gerekir.

http://www.livestrong.com/article/241245-what-are-the-benefits-of-eating-dried-fruit/

1 Yemek kaşığı bal
Bal, kanser ve kalp hastalıklarından korunmaya, ülser ve birçok mide rahatsızlıklarının tedavisinde, yara ve yanıkların tedavisinde, öksürük ve boğaz rahatsızlıklarından korumaya ve sayısız faydası ile vücudunuzun hergün istifade edeceği anti-bakteriyel ve anti-küf etkili, yüksek enerji yüklemesi yapan, bağırsak dostu probiotikler içeren bir mucizedir.

Genellikle balı hastalandıktan sonra hastalığımızı tedavi etmesini umurak tüketiriz. Halbuki bal sağlıklı iken de hergün tüketerek bizi ömür boyu birçok hastalıklardan koruyabilen mucize bir gıdadır.

İçeriğindeki yüksek şeker ve kuvvetli kalori yapısından dolayı hergün çok ölçülü bir şekilde bal tüketmek en doğrusudur. Mümkün olduğunca güvenilir tedarikçilerden bal satın almaya çalışın. Bal piyasada hilesi en çok olan gıda ürünlerinin başında gelir.

http://realfoodforlife.com/health-benefits-of-honey/

1 Çay bardağı süt
Toplumumuzda süt genellikle sıcak ve çoğunlukla şeker veya bal ilave edilerek maalesef yanlış tüketilir. Bu yüzden birçoğumuzun süt ile olan ilişkisi çocuklukla beraber biter. Halbuki soğuk ve sade içilen süt adeta boğazdan lezzetle kayar gider.

Sokak sütü diye tabir edilen süt kullananlar ise çok uzun ve yanlış yöntemler ile sütlerini kaynatıklarından sütün lezzet ve besleyici özelliklerinden istifade edemezler.

Doğru süt tercihi düzenli süt tüketmek kadar önemlidir. Piyasada birçok çeşit ve marka süt satılmakta. Sütün olabildiğince yüksek teknoloji ile hazırlanması besin değerini korumasını sağlıyor. Ancak, light, az yağlı ve benzeri tarzda satılan sütler (marka gözetmeksizin) kelimenin tam anlamıyla birer kimyasal çöplüktür.

Bu yüzden sütünüzün tam yağlı ve organik olmasını tercih edin. Tam yağlı sütün kalorisi çok fazla olduğundan yetişkinler için günlük bir ortaboy çay bardağı kadar süt yeterli gelecektir. Bu miktar yetişmesini tamamlamamış olan gençlerde bir su bardağı kadar olmalıdır.

Kilo kontolünde süt önemli bir rol oynar. Kilo vermek amaçlı diyet uygulayanlar arasında yapılan araştırmada diyeti boyunca sütü düzenli içenler ile hiç içmeyenler arasında içenlerin daha fazla kilo verdikleri tespit edilmiştir.

Sütün faydaları hakkında birçok makaleyi ayrı ayrı incelediğimizde nerde ise alfabedeki harfler kadar sütün içeriğinde vitamin ve mineraller bulunduğunu görüyoruz. Besleyici özelliği bu kadar fazla olan bir gıdanın günlük tüketim listenizden eksik etmek sizi sayısız faydasından da mahrum bırakacaktır.

http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html#b

Balık 150gr veya Tavuk 150gr veya Kırmızı Et 150gr veya Hindi 150gr
Diyet yapan veya sağlıklı beslenmeyi hedefleyenlerin en çok yanıldığı gıda ettir. İnsan yaratılışı gereği et tüketmek zorundadır. Bunun en belirgin göstergesi, tamamen et yemek için tasarlanmış olan köpek dişlerimizdir.

Etin olmadığı bir beslenme yapısında mutsuzluk, yorgunluk, bitkinlik gibi insanı gitgide tüketen birçok olumsuz etkenler belirir. Çoğu diyet yapanların zaman içinde pes etmelerindeki en büyük etken ya etsiz veya çok az et ile beslenmeleriyle alakalıdır.

Her gün mümkün olduğunca değişik çeşitte et yemeye çalışın. Etin olabildiğince yağsız yerini tercih edin ve mümkünse pişirme şekillerinizin de etteki besin değerlerini bozmayacak usulde olmasına gayret gösterin. Örneğin; İmkanlarınız nispetinde buzdolabınızın dondurucusunda 3-4 çeşit 150gr porsiyonlar halinde hazırlanmış sığır, kuzu, tavuk, hindi ve balık gibi değişik etlerden bulundurun. Etleri haşlayarak, buharda veya fırında pişirmeyi tercih edin.

Et vücudun hücre yapımı ve tamiri için gerekli olan proteinin bizzat kendisidir. Antikor üretimini sağlayan protein vücudu enfeksiyondan korur ve dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Hepsinden önemlisi et bulundurduğu amino asitler itibarı ile en mükemmel protein kaynağıdır. Her biri sağlıklı yaşam için çok önemli demir, çinko ve selenyum içerir. Et tüketimi merkezi sinir sistemi, kemikler, cilt sağlığı, dişler ve zihinsel sağlığa direk katkı sağlar.

http://www.medicaldaily.com/articles/3971/20101119/3-benefits-of-eating-meat.htm

Buharda pişmiş veya az haşlanmış sebze 250gr
Sebze yanlış pişirilme tekniklerinden dolayı lezzet ve besleyici özelliğini çabuk kaybeden bir gıdadır. Sebzelerin çok az sürede ve mümkünse buharda pişirilmesi onların hem daha lezzetli hem de besleyici kalmalarını sağlayacaktır.

Lif oranı yüksek sebzeler özellikle sindirim sisteminin çalışmasında ve buna bağlı olarak da genel vücut sağlığımıza etkilidir. Sebzelerinizi servis ederken, çok çok az sızma zeytin yağı (en fazla bir tatlı kaşığı kadar) ilave ederseniz besleyici özelliklerinin vücuda emilimini sağlayabilirsiniz.

http://www.gurmerehberi.com/yemek-kulturu/yararli-bilgiler/sebzeler-nasil-tuketilmeli/

Koyu yapraklı değişik malzemeler ile hazırlanmış limonlu ve tuzlanmış ama yağsız salata 300-400gr

Meyve salatası 400-500gr Hazırlanışı; 1 Elma kabuğu - 1 Armut kabuğu
- 1 Ayva kabuğu - 1 Portakal - 1 Kivi - Bir avuç üzüm - Yarım Muz - Biraz Ananas - 2 Kaşık Nar vb...

Bu web sitesi birçok yerli ve yabancı bilimsel makale ve araştırmadan yararlanılarak hazırlanmıştır. Her ne kadar net ölçü ve ifadeler kullanılmış olsa da sitede adı geçen ölçümleri kendi yaşınız, vücut yapınız ve metabolizmanızın durumuna göre uyarlamalısınız. Sağlık problemi olanlar önce doktoruna danışmalıdır.